Yerli Üretim,
Kesintisiz Enerji

Büyümekte olan ülkemiz sanayisinin artan elektrik enerjisi ihtiyacına katkı sağlamak üzere Zonguldak, Çatalağzı’nda kurulan Çatalağzı Termik Santrali, bugün toplam 314,68 MW kurulu güç, 2.286.GWh yıllık üretim kapasitesi ile milli kaynaklarla elektrik üretimi faaliyetlerini sürdürmektedir. Elektrik arz güvenliğinin sağlanması için milli kaynakları kullanan santralimiz, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık %0,6’sını karşılamaktadır. Türkiye’nin ilk ve tek yerli taş kömürü santrali olan Çatalağzı Termik Santrali, Zonguldak gibi Türkiye’deki en zengin kömür rezervlerinin olduğu lokasyonda bulunması, deniz kıyısındaki konumu ile benzerlerinden ayrılmaktadır.

1948 yılında Türkiye’nin ilk baz yük termik santrali olarak üretimine başlayan ÇATES A Santrali’nin 1982 yılında ekonomik ömrünü tamamlayarak kapatılmasının ardından devreye alınan ÇATES B Santrali, 2014 yılında özel sektör elektrik üretim dünyasındaki yerini almıştır.

ÇATES ağır sanayide kullanılamayan, bölgenin taş kömürünün enerji üretiminde değerlendirilmesi için kurulmuştur. Artan enerji ihtiyacını yerli üretimle sağlamanın öneminin bilinciyle de 3300 kcal/kg’lık kömüre göre dizayn edilmiş ünitelerini, uygun nitelikteki yakın bölge kömürleriyle beslemektedir. Santralin iki ünitesi bulunmaktadır ve toplam kurulu gücü 2x157,34 MW ile 314,68 MW, yıllık üretim kapasitesi 2.286.GWh’tir.

Tüm çevre standartlarına uygun üretim yapan santralin soğutma suyu, denize yaptırılan bir mendirek sayesinde durgun sudan pompalarla alınmakta, santralde kullanılan kazan besleme suyu ise Dereköy mevkiindeki göletten gelmektedir. Tasfiyehanede işleme tutulan bu su, saf su haline getirildikten sonra sisteme verilmektedir.

Neden  Önemli?

Türkiye’nin kesintisiz enerjisini üreten Çatalağzı Termik Santral sayesinde kazanılan avantajları keşfedin.

Kesintisiz Enerji Üretimi

Termik santraller yılın her ayında enerji üretimi sağlayarak üretim dengesine katkıda bulunur. Yenilenebilir kaynaklara göre sabit çıktılı elektrik üretimi sağladığı için elektrik sisteminin omurgasını oluşturur.

Arz Güvenliği

Enerji kaynağı olduğu sürece 7/24 elektrik üretimi yapabilen baz yük santraller, herhangi başka bir koşuldan bağımsız şekilde kesintisiz üretim sağlar.

Enerji Verimliliği

Termik santralleri tam kapasiteyle çalıştırmak mümkündür. Yani yakıt olduğu sürece santralden istenildiği kadar verim elde edilebilir.

Milli Enerji Kaynağı

Yerli kömür rezervlerinin insan odaklı ve çevre dostu teknolojilerle enerjiye çevrilmesini sağlayarak enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkıda bulunur.