NE ARAMIŞTINIZ ?

Medya

30.04.2020

AYIN RÖPORTAJI

Nilay Çubukçu, “kadın erkek işini iyi yapan herkes mutlaka sonunda ilerler, iş sağlığı ve güvenliği olmazsa olmazımdır.”

Kadınların çok az yer aldığı enerji sektöründe kariyer sahibi bir kadın, Nilay Çubukçu…

Kendini öğrenmeye ve denemeye doymayan biri olarak tanımlayan Nilay Çubukçu, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden ve Kömür Tedarik Direktörü olarak aramıza şubat ayında katıldı. Biz de kendisine aramıza hoş geldiniz deyip kendisiyle hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Çubukçu’ nun kariyerinin nasıl ilerlediğinden, Japonya’dan ayrılırken yaşadığı duygusal anlardan, iş yaşamındaki önceliklerinden konuştuk.

 

1-     Merhaba Nilay Hanım, Yatağan Termik Enerji ailesine hoş geldiniz. Kısa bir süre önce aramıza katıldınız, alışabildiniz mi? Sizin için yeni bir deneyim, yeni bir şehir, neler hissediyorsunuz?

İlk günler biraz zorlandım açıkçası ama burada herkes son derece sıcakkanlı. Bundan dolayı da beklediğimden daha kısa sürede alıştım. Yeni bir şehir konusuna gelince, hafta içi tüm gün iş ve hafta sonu Ankara’ya ailemin yanına gittiğim için, Muğla’nın tadını çıkartmaya başlayamadım henüz ne yazık ki.

2-     Sizi tanıyabilir miyiz? Kariyeriniz nasıl ilerledi?

 

Nükleer enerji mühendisliği sonrasında da makine mühendisliği okuyunca enerji sektöründe çalışmak dışında pek alternatifim olmadı. Türkiye’nin ve dünyanın saygın şirketlerinde çalışma şansım oldu. Bu şirketler içinde, GAMA Holding benim için muhteşem bir okuldu.   Mitsubishi Heavy Industries ise sadece iş hayatımı değil dünya anlayışımı değiştirdi.  Sanıyorum biraz şans, biraz da çalışma disiplinim sayesinde güzel bir kariyerim oldu.

 

3-     Sizi tanımayanlar için kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Kendimi açık görüşlü, öğrenmeye ve denemeye doymayan biri olarak tanımlanırım.

 

4-     İş hayatınızda olmazsa olmazlarınız var mı?

Dürüstlük ve İyi niyet …

5-     Enerji sektöründe kadınları erkeklere nazaran daha az görüyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz? Bir kadın olarak erkek egemen bir sektörde yer almanın zorlukları nelerdir?

 Sanırım bu konuda şanslıydım. Bugüne kadar çalıştığım hiçbir şirkette kadın olmam önüme bir problem olarak çıkmadı.  Patronlarım hep yaptığım işle değerlendirdi beni.

 

6-     Maden sahaları bilindiği üzere yüksek risk barındıran yerlerdir. Sizin bu riskleri en aza indirmek için ne gibi projeleriniz var?

Maden mühendisi değilim, saha güvenliği konusunda konudan sorumlu uzman arkadaşlarıma güveniyorum. Eminim bu konuda çok hassas ve dikkatli davranıyorlar.

Çalışanların güvenliği konusuna gelirsek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda tavizim yok. İşe başladığım zaman tüm arkadaşlarıma söylediğim ilk şey buydu ve bunu her fırsatta tekrar ediyorum. Beyaz yaka bu konuda mavi yakaya örnek oluşturmalı. ISG konusunda tolerans beklemesin kimse benden.

 

 

7-     Uzun yıllardır çalışma hayatında yer alan kariyer yapmış bir kadın olarak, kadın çalışanlara ne söylemek istersiniz?

Benim bu konuya bakış açım biraz farklı. Kadın, erkek, işini iyi yapan mutlaka sonunda ilerler. Kadın çalışanlara tavsiyem işinizi iyi yapın, gerisi gelecektir.

8-     Türkiye’nin geleceği için enerji alanında ne ve nelere ihtiyaç var?

Yenilenebilir enerji tabii ki olmazsa olmaz ama arz güvenliği açısından mutlaka baz yük santraller de kurulmalı. Mümkün mertebe yerli kaynaklara yönelmek gerek. Ayrıca birincil enerji kaynaklarını çeşitlendirmek uygun olacaktır. Bu kapsamda Nükleer Santralleri de destekliyorum, gerekli özen ve ciddiyetle yapılmış olmaları koşuluyla.

9-     Kendinizi bir yönetici olarak nasıl tanımlarsınız?

Aslında yöneticiliğimi birlikte çalıştığım ekip belirliyor. İşini iyi yapan bir ekiple çalışıyorsam detaylara inmem. Dağınık ve işini takip etmeyen bir ekiple çalışıyorsam en küçük detaya kadar takip etmeye çalışırım.

Ekibimde çalışanları iyi tanımaya çalışır, yeteneklerini ve kendilerini geliştirecekleri ortamları yaratmaya özen gösteririm.

10-    İşinizi profesyonel yöneticilerinize ne kadar delege edersiniz?

Birlikte çalıştığım ekibe güvenmek isterim. Güvendiğim bir ekibim varsa detaylara girmem, yöneticilerimle son kararlar üzerinde tartışmayı isterim.

 

11-  Başarısız olmadan kimse başarılı olamıyor. Siz bu söz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başarısız olmak kimse istemez tabii ama başarısız olmaktan daha büyük bir problem var o da başarısız olma korkusu! Başarısızlıklardan ders almasını bilmek gerek bu hayatta!

 

12-  İş hayatınızda şu ana kadar sizi en çok mutlu eden şeyler nelerdir?

En duygulandığım anımı anlatayım. Mitsubishi Heavy Industries’de çalıştığım projenin bitmesi nedeniyle ayrılacağım zaman ekip arkadaşlarım benim için Tokyo’da veda yemeği düzenlediler. Veda yemeğinde bazı Japon arkadaşlarımın ağladığını gördüm. Japonlar duygularını göstermezler, demek ki iş dışında da iyi ilişkiler kurmuşum, kalplerinde yer etmişim. Bir taraftan çok üzülmüştüm o yemekte bir taraftan da çok mutlu olmuştum.

Bu arada itiraf etmeliyim ben de çok ağladım o yemekte.

13-  Türkiye’de başarılı olmak için neler tavsiye edersiniz?

Türkiye olarak sınırlamayalım. Bence işine saygı duyan ve işini takip eden herkes başarılı olabilir.

14-  İş hayatınızdaki deneyimlerden yola çıkarak kariyerinin başında olan çalışanlarınıza neler önerirsiniz?

Öğrenmeye açık olmaları, yenilikleri takip etmeleri ve sabırlı olmaları.

 

15-  Çalışanlarınıza ne mesaj vermek istersiniz? Eklemek istedikleriniz var mı?

 

Kapım her zaman herkese açık!

 

Sayın Nilay Çubukçu’ya samimi sohbetinden dolayı teşekkür ediyoruz.